Neutrácejte za hračky, utrácejte za dovolenou!

27.02.2017

Foto: Pavla Kořínková

Foto: Pavla Kořínková

Chcete být spokojenější a velkorysejší k lidem ve vašem okolí a zároveň dětem dopřát trvalejší vzpomínky? Jeďte na rodinnou dovolenou!  

Dospělí lidé se po zakoupení zážitku (tedy dovolené, jídla v restauraci, koncertu, ...) a následně takto stráveného času cítí více vděční a spokojení za prožité chvíle, než se cítí po zakoupení materiálních věcí (oblečení, nábytek, šperky, ...). Dokonce je tato vděčnost může motivovat k velkorysejšímu a štědřejšímu chování k ostatním lidem kolem nich a to i k neznámým a cizím lidem (Walker, Kumar a Gilovich, 2016).

Rodinnou dovolenou oceňují i děti. A to jak v daném okamžiku, tak i dlouho poté ve svých vzpomínkách. Děti ale neocení stejný typ dovolené, která se obvykle líbí jejich rodičům. Jako rodiče bychom měli dětem nechat prostor a dopřát jim možnost prozkoumat své vlastní způsoby, jak objevovat svět, dovolená by měla být hravá. Dle britského psychologa Olivera Jamese (2017) je na rodinné dovolené to, co děti skutečně oceňují ona vzácná možnost si s rodiči užívat a hrát déle, než je pro ně běžně obvyklé. Vzpomínky na takto společně strávené chvíle na hravé dovolené mají trvalejší a zásadnější charakter než vzpomínky na hračky. 


Zdroj: Walker, Jesse; Kumar, Amit; Gilovich, Thomas, Cultivating gratitude and giving through experiential consumption. Emotion, Vol 16(8), Dec 2016, 1126-1136.

https://www.telegraph.co.uk/travel/family-holidays/the-science-behind-why-you-should-spend-money-on-holidays-not-toys/ (Oliver James)