Jak si zpříjemnit devátý měsíc?

27.08.2019

Opět jsem byla požádána, ať krátce odpovím do časopisu Maminka :) 

(Celý článek si můžete stáhnout ve formátu pdf pod textem)

  • Radost z očekávání miminka se často u maminek pere se strachem z blížícího se porodu. Máte nějakou radu, jak se od něj odpoutat, jak ho překonat?

Strach je zcela přirozená emoce, která je součástí našich životů. To, že se objevuje před porodem, který sám o sobě může být velkým mezníkem z životě ženy, je zcela na místě. Uvědomění si svého strachu "ano, mám strach" může být velkým krokem k práci s touto emocí. Pokud víme, že máme strach, můžeme se ptát dál: "čeho se bojím?". Odpovědi na tuto otázku mohou přinést návody, jak svůj strach mírnit. Protože je každý člověk unikát, i strachy pojící se s porodem se u každé ženy týkají něčeho jiného. Proto i způsob mírnění strachu může mít každá žena jiný. Je také rozdíl, jestli má žena strach před prvním porodem nebo jestli má strach z dalšího porodu následkem předchozího porodu. Některým ženám může ulevit o svém strachu mluvit se ženami, které už mají porod za sebou, některým ženám může vyhovovat o porodech číst, některým ženám může přinést úlevu promluvit si s odbornicí či odborníkem.
Mám zkušenost, že ženám při práci se strachem pomáhá praktická příprava na porod, návštěva předporodních kurzů, v dnešní době je nabídka velmi pestrá. Přínosná je i návštěva místa - seznámení se s prostředím, kde chce žena rodit před porodem, samotný výběr místa je také důležitý. Čím dál více jsou využívané i služby přítomnosti duly či vlastní porodní asistentky u porodu. Žena může oslovit dulu či porodní asistentku ještě v těhotenství a vytvořit si s ní vztah, který jí přinese jistotu a předem domluvenou péči u samotného porodu. Tyto služby jsou chváleny nejen ženami, ale také muži a přítomnost vlastní duly či porodní asistentky u porodu se hodnotí jako velmi přínostná i v odborné literatuře a výzkumech.Zmírnění strachu může přinést určitá vizualizace a příprava možných míst, kde porod může proběhnout.. Co budeme potřebovat, pokud budeme rodit doma? Co kdybychom náhodou rodili v autě po cestě, co budeme potřebovat tam? Co bude potřeba na porod v porodnici? Co budu potřebovat já? Co bude potřebovat můj doprovod? Pro některé ženy může být téma přítomnost či nepřítomnost partnera u porodu. Často slýchám, že si ženy pochvalují absolvování přípravných předporodních kurzů společnš s partnerem. Muži pro ujištění si svojí role a opečování svých strachů z porodu partnerky mohou absolvovat kurzy o porodu určené jen mužům. Další otázky, které mohou pomoci s ujasněním si svých obav můžou být: Chci nějaký doprovod u porodu, dokáži si to představit? Můžu o svých představách o porodu s partnerem komunikovat? Můžu mu říct, že bych byla ráda, kdyby mi otíral čelo, masíroval mě, nebo jen stál opodál, možná čekal někde za dveřmi?...
Jsou ženy, které si rády o porodu povídají s ženami, které mají již porod za sebou a uklidňuje je vyslechnout si nebo přečíst různé porodní příběhy. Některé ženy uklidňuje se na porody dívat na videu. Videí s porody je velká plejáda, od porodů v porodnici, přes porody doma, do bazénku, porody dvojčat, po porody do řeky... Tím, že žena skutečně vidí reálný porod si může lépe představit, co ji čeká, jak to probíhá, co se jí líbí, co se jí nelíbí, co by chtěla... Ujasnění si to, co by chtěla/nechtěla, přála/nepřála se uvádí do porodního přání (plánu). I sestavování tohoto přání může přinést zmírnění strachu a úlevu.
Před porodem se vše zpomaluje, žena se zklidňuje, uvolňuje, některým ženám "vyslyšení" a zvýšená vnímavost ke svému tělu a zaměření se na důvěru ve svoji schopnost porodit, která je nám evolučně dána, také může přinést zklidnění a zmírnění strachů.Při nácviku všímavosti a schopnosti zrelaxovat tělo je užitečná předporodní yóga a poslech předporodních relaxací či afirmací, nebo návštěva předporodních kurzů, které jsou takto zaměřeny.