Kurz nošení dětí 

Vázání šátku 

Úžasná fotka, děkuji za vypůjčení, jen nevím komu. Je to Vaše fotka? Prosím, dejte mi vědět!
Úžasná fotka, děkuji za vypůjčení, jen nevím komu. Je to Vaše fotka? Prosím, dejte mi vědět!

Naučím vás bezpečně a ergonomicky dítě na sebe do šátku navázat. Zároveň se dozvíte informace týkající se vlivu nošení dítěte rodiči na jeho psychiku a další praktické informace, které se s nošením dětí spojují.

Nošení dětí v šátku či v nosítku je krásná činnost, která dělá dobře dětem i jejich rodičům. Nošení v šátku mých dětí mě nadchlo jako matku, ale i po odborné stránce jako psycholožku. Proto ráda tuto praktickou a podpůrnou metodu kontaktu a upevňování vazby rodiče s dítětem, předávám dál.

V SOUČASNÉ DOBĚ POSKYTUJI JEN ONLINE KONZULTACE A ONLINE TERAPII (KURZY NOŠENÍ NEPOSKYTUJI, POUZE PORADENSTVÍ ONLINE) - Z DŮVODU POBYTU V ZAHRANIČÍ

Nabízím individuální kurz vázání šátku na nošení dětí pro jednotlice, pro pár, pro domluvenou skupinu zájemkyň/ců.

 

Obsah kurzu 

Naučím Vás univerzální úvaz na břicho (kříž s kapsou uvnitř) a předám veškeré potřebné informace pojící se s ergonomickým nošením dětí.

Kurz je vhodný pro nastávající i čerstvé rodiče a pro všechny, kteří chtějí začít nosit své děti v šátku. 

Výhodou je naučit se vázat šátek již v těhotenství a začít s nošením dítěte co nejdříve po narození. Děťátku nošení v šátku usnadňuje poporodní adaptaci na svět mimo tělo matky.


Informace o kurzu

Kdy, kde, jak, proč a kdo

Kdy: V pondělky dopoledne (případně dle domluvy), kurz trvá přibližně 2 hodiny

Kde: Rodinné centrum Letná , Janovského 24, Praha 7, (herna pro děti k dispozici)

Je možné se domluvit na kurzu i u Vás doma a to i v jiných termínech

Jak: S vlastním, či na kurzu zapůjčeným šátkem a s dobrou náladou

Proč: Protože nošení dětí je krásné a dětem i rodičům prospěšné

Kdo: max. 4 účastníci/e nebo 2 páry



Ceník

Základní kurz - skupina: 400 Kč/dospělá osoba (2-4 účastníci)

Základní kurz - individuální: 800 Kč/dospělá osoba 

Kurz u Vás doma: 1000 Kč/dospělá osoba (cena pohyblivá dle vzdálenosti Vašeho bydliště)

O nošení dětí

Nošení dětí se mi líbilo dávno před tím, než se mi narodila starší dcera. Věděla jsem, že určitě budu šátek používat a dceru v něm nosit. Nevěděla jsem, že se nošení, i přes počáteční zpocené boje s dlouhým šátkem, stane mým velkým koníčkem a smysluplnou prací. Jsem absolventkou Kurzu pro poradkyně vázání dětí do šátku Anny Pohořálkové - Z břicha na břicho.

V nošení dcery a poté i syna v šátku, blízko u srdce, mě utvrzovaly i informace, které jsem se dozvídala během studia Psychologie na Univerzitě Karlově. Psychologie a vývoj dětí jsou dlouhou dobu mým zájmem a jsem ráda, že to mohu prakticky uplatnit na mých kurzech. Prostřednictvím kurzů jsem také propojila mateřství s prací, protože děti jsou na kurzu nejlepší figuranti, mohu být s dětmi a při tom pracovat.

Nošení, ať už na rukou, v šátku či v nosítku, děti uklidňuje a je jim vlastní. Dítě je spjato s matkou po devět měsíců a matka po porodu představuje jistotu, která mu může splnit jeho přání a potřeby, tedy kontakt a nasycení...

Dítě se reflexivně uklidní v náruči pečující osoby při chůzi (Yoshida, Esposito, Ohnishi et al., 2013). (Funguje to i na dospělé, mnoho z nás uspí houpavý pohyb například ve vlaku). Za toto uklidnění může vestibulární stimulace (houpavý pohyb při chůzi - nošení dítěte), tedy stimulace rovnovážného systému, který poskytuje informace o poloze těla a hlavy v prostoru. Zajišťuje rovnováhu a reaguje na změny polohy těla a končetin v reakci na pohyb a směr (Kirkilionis, 2014). Vestibulární systém je jeden z prvních vyvinutých a plně funkčních systémů při narození dítěte. Bylo zjištěno, že vestibulární stimulace má velmi silný a přetrvávající zklidňující efekt na dítě nejen v průběhu, ale i po provedení stimulace a to již na pár dnů staré novorozence. Dítě přestává často plakat v náruči, v těsném kontaktu, ve vertikální pozici při pohupování (Korner a Thoman, 1970, 1972). Tento postup věrně kopíruje nošení dítěte v šátku či v nosítku. Zároveň je možné vestibulární stimulací - nošením dítěte - pozitivně ovlivňovat hrubou motoriku dítěte (Clark, Kreutzberg a Chee, 1977). 

Šátek na nošení dětí je velmi praktická pomůcka, která nejen uvolňuje matce ruce na práci, zároveň poskytuje dítěti blízkost matky, teplo, dítě je blízko prsu, může tedy sát dle potřeby, ale matka se navíc dokáže velmi dobře na svoje dítě naladit a dítě lépe poznat, rychleji uspokojovat jeho potřeby, což vede k oboustranné spokojenosti a k prohlubování vztahu matka-dítě.

Matka má při nošení hlavu dítěte, která má specifickou a pro matku omamnou vůni, stále pod nosem, což ji uklidňuje a vyplavuje hormony, které pomáhají pokračovat v péči o novorozence, i když je velmi náročná a stojí mnoho úsilí. 

Matka používáním šátku ve srovnání s nošením na rukou šetří energii (kolem 20%), kterou může využít jinak.

Praktickou stránku nošení dětí v šátku či nosítku oceňují i tatínkové, dostanou se pohodlně kamkoliv, kam by to s kočárkem nešlo a jejich vztah s dítětem se také posiluje.

Dítě v náručí nebo uvázané na těle rodiče vidí svět podobně jako my dospělí, ze stejné výšky jako jeho rodiče, je přímo účastno interakcím, cítí, co prožívají rodiče, jak reagují, velmi dobře může pozorovat, co se kolem něho děje. Děti se učí nápodobou a proto je pro ně pozorování světa kolem důležité. Zároveň, když je podnětů pro dítě hodně, stačí v šátku jen otočit hlavu a spokojeně si oddychnout a třeba v rytmu pohybů své maminky nebo tatínka usnout.


Zdroje:

Clark, D. L., Kreutzberg, J. R., & Chee, F. K. (1977). Vestibular stimulation influence on motor development in infants. Science, 196(4295), 1228-1229.

Kirkilionis, E. (2014). A baby wants to be carried. London: Pinter & Martin.

Korner, A. F., & Thoman, E. B. (1970). Visual alertness in neonates as evoked by maternal care. Journal Of Experimental Child Psychology, 10(1), 67-78.

Korner, A. F., & Thoman, E. B. (1972). The relative efficacy of contact and vestibular-proprioceptive stimulation in soothing neonates. Child Development, 43(2), 443-453.

Yoshida, S., Esposito, G., Ohnishi, R., Tsuneoka, Y., Okabe, S., Kikusui, T., & Kuroda, K. O. (2013). Transport Response is a filial-specific behavioral response to maternal carrying in C57BL/6 mice. Frontiers In Zoology, 10(1), 1-11.